Satser i tøft marked

Foto: Sandefjord Næringsforening

Satser i tøft marked

30.11.2025

I en tid hvor mange holder pusten og ser markedet an, valgte tre erfarne byggprofiler å gjøre det motsatte. De tok sats, samlet kompetansen, og startet noe som skulle gi dem både større frihet og nærmere kontakt med dem de bygger for. Resultatet ble BRE Bygg – et nytt navn i bransjen, men med tung erfaring i ryggen.

Høsten i fjor etablerte Rudi Trogstad, Bjørn Markeng og Emil T. Fevang selskapet BRE Bygg. Trioen har jobbet tett sammen i en årrekke, blant annet i OKK Entreprenør og Strøm Gundersen Vestfold, og har stått bak en lang rekke prosjekter i regionen. Etter gode år i solide selskaper, begynte en felles tanke å ta form:

– Vi ønsket å gjøre ting på vår måte. Bygge gode prosjekter sammen med folk vi stoler på, og bidra lokalt. Det ga ny motivasjon, sier daglig leder Rudi Trogstad.

En stødig start med sterke støttespillere
Oppstarten gjorde de ikke alene. Carl Christian Fon, med lang erfaring og flere suksessfulle entreprenørselskaper bak seg, kom tidlig inn som sparringspartner. I dag er han både medeier og styremedlem i selskapet. Sammen med han var også Hans Vetle Sjørholt med fra start - som medeier og styreleder. Vetle er grunnlegger av Sør-Norsk Boring og en profil med solid erfaring fra en rekke leder- og styreverv innen norsk anlegg, industri og investering.

– For oss var det avgjørende å ha med folk som kjenner regionen, bransjen og hvordan prosjekter faktisk blir til. Carl Christian og Hans Vetle tilfører både retning, nettverk og trygghet i valgene vi tar, sier Rudi Trogstad.

Sandefjord – naturlig base
Selv om ingen av gründerne kommer fra Sandefjord var det naturlig å etablere selskapet her.

– Sandefjord har en næringskultur som er preget av heiing, samspill og handlekraft. Samspillet mellom entreprenørene her er helt unikt, og det betyr mye når man starter noe nytt, sier Emil T. Fevang.

Gjengen bak BRE Bygg er opptatte av å være en synlig og involvert aktør lokalt – både i prosjekter og i lokalmiljøet. Støtte til lag og foreninger står allerede på agendaen. Filosofien deres er enkel: lokale, uformelle og med korte linjer.

Tidlig involvering gir bedre bygg
BRE Bygg jobber primært med nærings- og kombinasjonsbygg, og aller helst fra idéfasen. Deres tilnærming til prosjektene er tydelig: jo tidligere man samarbeider, jo smartere løsninger får man.

– Vi liker å være med å tenke helhet. Da kan vi optimalisere bygg, kostnader og energibruk – før man begynner å spikre detaljer. Det tjener alle på, sier Rudi.

Åpenhet er en grunnverdi; både byggherre og leverandører skal sitte igjen med en følelse av at prosjektet er rettferdig og godt gjennomført.

– Gode relasjoner gir gode bygg. Det gjelder uansett prosjektstørrelse, legger medeier Bjørn Markeng til.

Bærekraft som standard, ikke tillegg
Selv om BRE Bygg er et ungt selskap, har bærekraftsarbeidet vært med fra første pennestrøk. De jobber allerede målrettet mot ISO-sertifisering innen miljø, og planlegger prosjekter med gjenbruk og sirkularitet som premiss – ikke ettertanke.

– Vi stiller like høye krav til oss selv som om vi allerede var sertifisert. Vi vet hvilke krav som kommer – og vi vil være foran, forklarer Rudi.

Bygger stein på stein
Å starte opp i et krevende marked var et modig valg – men et strategisk ett.

– Når tempoet øker, skal vi være klare.

Bransjen er fortsatt tøff, men trioen merker at det har begynt å snu, med flere prosjekter å regne på. De velger å starte med mindre prosjekter – for å bygge seg opp, få et navn og legge grunnlaget for langsiktig vekst.

– Det skjer allerede nå. Vi har god oppdragsmengde og flere spennende prosjekter under planlegging, fortsetter Rudi. Ambisjonen er tydelig: vokse, men på riktig måte.

– Det handler ikke om å bli størst mulig, men om kvalitet, relasjoner og resultater over tid. Vi ønsker at kundene skal komme tilbake. Det er den beste attesten vi kan få. Vi vil være her for fremtiden, og derfor velger vi prosjekter som gir oss mulighet til å levere skikkelig – prosjekter som tåler langsiktighet, avslutter Rudi.

Klare for flere samarbeid
– Vi gleder oss til å ta nye prosjekter sammen med næringslivet her i regionen. Vi vil være med å utvikle Sandefjord og Vestfold – sammen med dem som bygger det, avslutter gjengen i BRE Bygg.


Tilbake

Artikler

  • Et felles løft for ungdom

    Nyheter - 03.12.2025

    Et felles løft for ungdom

    I Sandefjord er et stort samarbeid nå etablert for å gi ungdom bedre muligheter og forebygge utenforskap. Samarbeidsprosjektet heter Våre Unge og ledes av Henriette Wolden. Målet er at flere skal fullføre skole, få jobb og oppleve tilhørighet. Ambisjonen er stor: Vestfold skal ha landets laveste andel unge i utenforskap innen 2040.

    Les mer
  • Lyst til å bli medlem?

    Nyheter - 01.12.2025

    Lyst til å bli medlem?

    Denne uken passerte vi 630 medlemmer i 2025. Vi jobber for og sammen med næringslivet i Sandefjord. Velkommen til regionens største og mest aktive næringsforening. Er ikke din bedrift medlem, så er det GRATIS medlemskap ut året.

    Les mer
  • Satser i tøft marked

    Nyheter - 30.11.2025

    Satser i tøft marked

    I en tid hvor mange holder pusten og ser markedet an, valgte tre erfarne byggprofiler å gjøre det motsatte. De tok sats, samlet kompetansen, og startet noe som skulle gi dem både større frihet og nærmere kontakt med dem de bygger for. Resultatet ble BRE Bygg – et nytt navn i bransjen, men med tung erfaring i ryggen.

    Les mer
  • For en fin kveld!

    Nyheter - 28.11.2025

    For en fin kveld!

    I går kveld var 120 SNF-ere samlet til årets julebord i Festsalen på Atlantic Selskapslokaler. For en fantastisk kveld! Bra stemning fra start, deilig julemat, prisutdeling, fine taler og nydelig underholdning.

    Les mer
  • Kaos eller gavepakke?

    Nyheter - 26.11.2025

    Kaos eller gavepakke?

    Sammen med Globale Sandefjord inviterte vi i dag til første mangfoldpuls med 60 deltakere fra næringslivet. Temaet for møtet var "Generasjonsmangfold – kaos eller gavepakke?". Generasjonsmangfold på arbeidsplassen er viktig fordi det gir et bredere spekter av erfaringer, kompetanse og perspektiver. Når yngre og eldre ansatte samarbeider, styrker det både innovasjon, problemløsning og kunnskapsdeling. 

    Les mer
  • Bilde av Sandefjord og Ingebjørg Tollnes

    Nyheter - 24.11.2025

    Å bygge by handler om attraksjonskraft!

    Leserinnlegg:
    Framtiden blir annerledes enn fortiden, og vil stille nye krav til kommunen vår. Med en aldrende befolkning og økende kamp om kompetanse, arbeidskraft og innbyggere må vi utvikle Sandefjord til et sted folk aktivt velger å bo, leve og jobbe. Skal vi sikre framtidens velferd, må vi møte endringene med ambisjon, vilje og en tydelig retning.

    Les mer
  • Mann og dame ser inn i kamera, poserer i en vinåker

    Nyheter - 22.11.2025

    Lokal verdiskaping!

    Midt i hjertet av det industrielle landskapet på Haukerød ligger Grubbestad gård. På den 240 mål store tomten vokser vinranker og haskapbusker side om side. Her produseres kortreiste bær - fra drue til ferdig flaske. Grubbestad Gård har en lang familiehistorie med tradisjonell gårdsdrift, som i nyere tid har utviklet seg til moderne vinproduksjon samt sted for kurs, konferanse og eventer.

    Les mer
  • Ønsker din bedrift plass på Hjem til jul?

    Nyheter - 20.11.2025

    Ønsker din bedrift plass på Hjem til jul?

    For 11. året på rad inviterer omdømmeprosjektet Tenk Sandefjord til "Hjem til jul". Arrangementet har blitt en svært populær arena for arbeidssøkere og arbeidsgivere i Sandefjord og tiltrekker seg både unge og voksne som er nysgjerrige på jobbmarkedet vårt.

    Les mer
  • Bilde av rådgivere

    Nyheter - 19.11.2025

    Gratis rådgivning!

    Har du et enkeltmannsforetak og savner praktisk veiledning? Da har du mulighet til å delta på Gründeriets rådgiverdag som arrangeres den siste onsdagen i hver måned fra kl 10.00 – 12.00 på Gründeriet. Neste rådgiverdag er onsdag 26.november.

    Les mer
  • Tillit og omdømme engasjerer!

    Nyheter - 18.11.2025

    Tillit og omdømme engasjerer!

    For en start på dagen. Nærmere 200 SNF’ere deltok på frokostmøtet på Scandic Park Sandefjord, der omdømme og tillit stod på programmet. Tusen takk til Ide House of Brands som var vertskap.

    Les mer
  • fra venstre: Siri Bergem, Espen Skjerven, Philip Gustavsen, Tormod Bergem, Ole Revhaug og Therese R. Schøne​.

    Nyheter - 15.11.2025

    50 år med juridisk trygghet

    Neste år markerer Advokathuset 50 år som en av byens solide og anerkjente advokatvirksomheter. Siden oppstarten i 1976 har kontoret levert juridiske tjenester til både privatpersoner, næringsliv og offentlige aktører – alltid med et mål om å finne helhetlige og bærekraftige løsninger for klientene.  

    Les mer
  • Velferd og verdiskaping!

    Nyheter - 13.11.2025

    Velferd og verdiskaping!

    Fullt hus på spennende bedriftsbesøk hos Flåtnes Elektro-Mek på Borgeskogen for 50 SNF'ere. Temaet for møtet var velferd og verdiskaping. Vi fikk noen svært interessante presentasjoner av Lars Flåtnes og Geir Håøy, konsernsjef i Kongsberg Gruppen, rundt viktigheten av å beholde og skape norske arbeidsplasser for å sikre vår felles velferd.

    Les mer
  • Jernbanen som motor for vekst, utvikling og attraktivitet

    Nyheter - 12.11.2025

    Jernbanen som motor for vekst, utvikling og attraktivitet

    Felles opprop sendt til Stortinget m.fl.:
    Vestfolds næringsliv står samlet om én tydelig oppfordring: Vi trenger en jernbane som fungerer – som binder våre byer sammen, og som bygger en sterk og samlet bo- og arbeidsmarkedsregion.

    Les mer
  • Et ungt nettverk i vekst!

    Nyheter - 10.11.2025

    Et ungt nettverk i vekst!

    U40 Sandefjord samler arbeidstakere mellom 20 og 40 år som ønsker å bygge nettverk, utvikle seg faglig og personlig, og bidra til et levende næringsliv. Nettverket har som mål å skape en sterk og attraktiv region for unge arbeidstakere, og drives i regi av Sandefjord Næringsforening. Nettverket teller i dag over 170 medlemmer og kan se tilbake på en rekke verdifulle bedriftsbesøk, faglige innblikk og temaer som speiler utviklingen i næringslivet.

    Les mer
  • BK Gruppen styrker seg!

    Nyheter - 08.11.2025

    BK Gruppen styrker seg!

    Det er spennende tider for BK Gruppen, som nå etablerer en egen konsernstruktur med Anders Årstein Hansen (36) som ny konsernsjef. Den offensive satsingen skal legge grunnlaget for tettere samarbeid, økt digitalisering og videre vekst i søsterselskaper i både Sandefjord og Trondheim. 

    Les mer
  • Kommunedirektør Kristin Flåtten og medarbeidere i Sandefjord NÆringsforening

    Nyheter - 05.11.2025

    Ny kommunedirektør!

    I dag har vi hatt storfint besøk av Kristin Flåtten som er ny kommunedirektør i Sandefjord for å bli bedre kjent. Vi delte innsikt om hvordan vi i Sandefjord Næringsforening jobber, hvilke strategiske fokusområder foreningen har og hvordan vi i fellesskap kan utvikle Sandefjord for framtiden.

    Les mer
  • Oxfor Eiendom

    Nyheter - 01.11.2025

    Samordnet sirkulær flyt av energi

    En kongstanke og et banebrytende energiprosjekt er i ferd med å ta form på Borgeskogen i Sandefjord. Innen 2027 skal den første energisentralen stå ferdig, om alt går som planlagt. Målet er å skape en helt ny måte å tenke energiforsyning på. Bak prosjektet står Oxfor Eiendom. Ambisjonen er klar: Å etablere en sirkulær og fleksibel energiinfrastruktur som gjør området både grønnere, mer attraktivt og fremtidsrettet.

    Les mer
  • Netthandel: Trender og utvikling

    Nyheter - 30.10.2025

    Netthandel: Trender og utvikling

    Netthandel er i rask endring – og under gårsdagens arrangement «Netthandel: Trender og utvikling» fikk deltakerne en solid dose inspirasjon og innsikt i hva som venter fremover. Eric Sandtrø sammen med Susanne Grung fra Sandefjord Næringsforening ledet oss gjennom et engasjerende program med innlegg fra blant andre Svea, Posten/Bring, Komplett, Link Mobility og Farmasiet. Ettermiddagen forsatte videre hos RG15 med pizza, gode samtaler og nye bekjentskaper.

    Les mer
  • Beredskap i næringslivet!

    Nyheter - 29.10.2025

    Beredskap i næringslivet!

    29. oktober samlet vi sammen med Sandefjord kommune nærmere 90 næringsdrivende i Sandefjord til et fagmøte med temaet "Sterk beredskap, sterkere næringsliv". Beredskap handler om å være forberedt på hendelser som ekstremvær, pandemier, ulykker eller krig, som kan føre til for eksempel strømbrudd eller mangel på varer.

    Les mer
  • Mann sitter foran logo til bedriften og ser inn i kamera

    Nyheter - 25.10.2025

    Lengstlevende i bransjen!

    Historien om Wenma går tilbake til en mai-dag i 1975 da selskapet ble grunnlagt av Stein Matre. Navnet Wenma stammer fra hans kone, Wenche Matre, og markerer begynnelsen på det som skulle bli en av Norges mest langvarige aktører innen kommunikasjonsløsninger. I år markerer Wenma sitt 50-årsjubileum. Fra hovedkontoret på Skolmar retter selskapet blikket mot fremtiden – med klare vekstambisjoner og planer om å utforske nye markeder.

    Les mer
  • Samarbeid skaper større kraft

    Nyheter - 23.10.2025

    Samarbeid skaper større kraft

    Sandefjord videregående skole har fått ny rektor. Toril Lislien brenner for å gi ungdom både kunnskap og framtidstro. Hun ønsker tett samarbeid med næringsliv og offentlig sektor for å sikre at morgendagens arbeidsliv får den kompetansen det trenger og at flere fullfører videregående opplæring.

    Les mer
  • Sammen om fremtidens løsninger!

    Nyheter - 22.10.2025

    Sammen om fremtidens løsninger!

    Universitetet i Sørøst-Norge (USN) inviterer næringsliv, offentlig sektor og akademia til en inspirerende og innsiktsfull dag dedikert til samarbeid og nye muligheter. Arrangementet «Sammen om fremtidens løsninger», som arrangeres i samarbeid med Forskningsrådet og Innovasjon Norge, går av stabelen 3. november på USN campus Vestfold.

    Les mer
  • Geopolitikk og grønn omstilling

    Nyheter - 22.10.2025

    Geopolitikk og grønn omstilling

    På frokostmøte 22. oktober var søkelyset på Norges veivalg i møte med økende geopolitiske spenninger og kravene til grønn omstilling. Oda Bjerkan som er administrerende direktør i FNs organisasjon for bærekraftig næringsliv, UN Global Compact holdt innlegget "Bærekraft på tilbakegang" med perspektiver om hvordan både både nasjonale og globale utfordringer påvirker næringslivet og samfunnsutviklingen. Sjeføkonom i Eika Gruppen Jan Ludvik Andreassen snakket om Norges mulige veivalg fremover. Takk til Skagerrak Sparebank som var dagens vertskap.

    Les mer
  • 5 kjappe om SNF

    Nyheter - 18.10.2025

    5 kjappe om SNF

    Med over 600 medlemsbedrifter er Sandefjord Næringsforening (SNF) et naturlig møtested for hele kommunens næringsliv, en arena for nettverk og faglig påfyll gjennom frokostmøter og fagarenaer. Her får du fem kjappe fakta om ting du kanskje ikke visste om oss.

    Les mer
  • ;

Informasjonskapsler (Cookies)