Norsk Tekstilgjenvinning

Foto: Sandefjord Næringsforening

Stor glede å få folk i jobb!

15.03.2025

Norsk Tekstilgjenvinning står foran en spennende tid med utvidelse, nye lokaler og en klar strategi for sosial bærekraft. Med en ny sorteringslinje under bygging og planer om en større fabrikk, er målet å håndtere økende volum og sikre en mer strukturert produksjon. Samtidig er arbeidsinkludering en av de viktigste satsningene for selskapet.

Vi ble nysgjerrig og tok turen til Pindsle. Der møter vi Pål Erik Haraldsen (gründer/daglig leder) og Anette Amundsen (økonomisjef og personalsjef). 

Arbeid for alle
- For oss i Norsk Tekstilgjenvinning handler bærekraft ikke lenger bare om miljø, men i stor grad om sosialt ansvar, forteller Pål Erik. Vi har gjort det til en kjerneverdi å gi mennesker utenfor arbeidslivet en sjanse til å komme i jobb.

– Vi har oppgaver som passer for alle, enten det er personer med fysiske eller psykiske utfordringer, unge uten erfaring eller flyktninger som skal innlemmes i samfunnet med språktrening, fortsetter Anette. Å gi folk en sjanse til å få en jobb og en hverdag de mestrer, er noe av det viktigste vi gjør.

Klare mål for arbeidsinkludering
Norsk Tekstilgjenvinning samarbeider med mange aktører, og har allerede flere ansatte gjennom NAV, Fønix og andre tilrettelagte arbeidsmarkedstiltak. Totalt utgjør ansatte med arbeidsinkluderingsbakgrunn en større andel enn de ordinært ansatte. For hver ny ordinær ansettelse skal minst én person komme fra NAV eller et arbeidsrettet tiltak.

John Espen – fra 80 til 100 prosent stilling
Blant dem som har fått muligheten, er John Espen. Han kom til Norsk Tekstilgjenvinning via NAV og ble ansatt i en 80 prosent stilling etter ønske fra han selv. Det var NAV gode til å formidle, og det gjorde det enkelt for Norsk Tekstilgjenvinning å tilrettelegge for dette. Etter fem uker spurte han selv om å få jobbe 100 prosent.

– Nå er han en av de første på jobb hver dag og en viktig del av arbeidsmiljøet vårt. Det viser hvor mye et inkluderende arbeidsmiljø betyr, sier Anette.

Bedrifter må tenke annerledes
For Norsk Tekstilgjenvinning er arbeidsinkludering en del av forretningsstrategien. Å gi mennesker som står utenfor arbeidslivet muligheter, er både meningsfullt og viktig.

– Bedrifter må tenke annerledes og utenfor den tradisjonelle «boksen». Vi har ikke nok folk i jobb, og vi må skape flere muligheter for unge og for dem som trenger tilrettelagte oppgaver. Det finnes utrolig mange ressurser og fine folk blant de som ikke har hatt jobb på en stund, sier Pål Erik. Jeg skal være ærlig å si at arbeidsinkludering ikke var på radaren min for fire år siden. Motivasjonen er todelt, det handler om økonomi, men det viktigste er å få flere i jobb. Vi har mange oppgaver som ikke trenger ekspertise, og personlig gjør det meg både glad og stolt å se hva det gjør med det enkelte menneske som blir sett, får muligheter og ikke minst gode kollegaer.

Store ambisjoner for framtiden
Om fem år ser Norsk Tekstilgjenvinning for seg å være en betydelig arbeidsgiver i Sandefjord, med over 100 ansatte og et internasjonalt anerkjent konsept for tekstilgjenvinning. Kanskje vil selskapet også være i gang med produksjon av norske tekstilprodukter og drømmen om et eget spinneri i Norge kan bli en realitet.

-  Vi vurderer ulike tomtealternativer for den nye fabrikken, og har et sterkt ønske om å forbli på Pindsle. En lokasjon på Borgeskogen har også vært diskutert, men mangelen på kollektivtransport kan skape utfordringer. Det er avgjørende for oss at den nye fabrikken blir lett tilgjengelig for de ansatte. Vi må vi velge en lokasjon med gode transportmuligheter for våre medarbeidere, avslutter Pål Erik Haraldsen.


Tilbake

Artikler

  • Kurbadhagen – kultur, fellesskap og lidenskap midt i Sandefjord

    Nyheter - 10.05.2025

    Kurbadhagen – kultur, fellesskap og lidenskap midt i Sandefjord

    Fra svovelvann til lokalbrygg, fra utenlandske finkulturelle gjester til et folkelig møtested for alle – Kurbadhagen har vært gjennom en unik reise. I dag er det en av Sandefjords mest levende kulturarenaer, drevet med hjertet, støttet av næringslivet, og elsket av publikum i alle aldre. Vi har møtt Edvard Gran og Ida Stein – begge med hjerter som banker for både kulturlivet og Sandefjord.

    Les mer
  • Utdeling av gründerstjerner

    Nyheter - 08.05.2025

    En hyllest til byens gründere!

    Det nærmer seg den tiden på året hvor Sandefjords egne superstjerner, gründerne, skal hedres. Vi ser frem til å avduke fire nye stjerner til «Walk of Fame» utenfor Gründeriet i Dronningens gate den 23. juni. Det som er blitt en årlig tradisjon er en viktig markering av vår identitet, og hva vi står for som by.

    Les mer
  • Employer branding

    Nyheter - 06.05.2025

    Employer branding

    For en fin start på dagen sammen med 110 SNF-ere på frokostmøte hos Aspargesgården i Tjølling. Employer branding er et tema som engasjerer mange og dagens møte var fulltegnet med venteliste. Når medarbeiderne trives på jobb, presterer de også bedre. Med en sterk kultur, tydelige verdier og stolte medarbeidere, er det enklere å beholde og tiltrekke nye talenter. Takk til dyktige foredragsholdere og dagens vertskap som var Aspargesgården.

    Les mer
  • Et døgn for livet – og for fellesskapet

    Nyheter - 28.04.2025

    Et døgn for livet – og for fellesskapet

    Kreftforeningens Stafett for livet er ikke en konkurranse. Det er ikke et løp. Det er et døgn med fellesskap, støtte og håp – og en påminnelse om at kreft aldri tar pause. I 24 timer – fra lørdag 13. september kl. 12 til søndag kl. 12 – går stafetten som en symbolsk markering av at noen alltid kjemper. Kreft berører oss alle, enten privat eller på arbeidsplassen. Vi har tatt en prat med noen av ildsjelene bak dette viktige og symboltunge arrangementet i Sandefjord.

    Les mer
  • Fem tiår med kultur og fellesskap

    Nyheter - 26.04.2025

    Fem tiår med kultur og fellesskap

    Hjertnes kulturhus, rådhuset og biblioteket ble innviet sammen i juni 1975, og har siden vært viktige samlingspunkter i Sandefjord. Hjertnes har utviklet seg til å bli en sentral og levende arena for byens kulturliv – et sted hvor store opplevelser skapes, og hvor innbyggere, kulturaktører og næringsliv møtes.

    Les mer
  • Inger Elisabeth Teien og Hilde Haughem

    Nyheter - 24.04.2025

    Bli kjent med våre gode hjelpere!

    Vi i Sandefjord Næringsforening er heldige og har fått to medhjelpere som møter medlemmene på våre arrangementer med et stort smil om munnen. De er proffe, har lang erfaring fra næringslivet og er sultne på å holde seg oppdatert. Bli bedre kjent med Hilde Haughem og Inger Elisabeth Teien.

    Les mer
  • Danebuåsen

    Nyheter - 20.04.2025

    Stor tomtebank på Danebuåsen!

    «Kremområdet» mellom Sandefjord og Larvik, mer kjent som IKEA-tomten, ble i 2022 kjøpt av Bulk Industrial Real Estate (Bulk). De attraktive og lett tilgjengelige tomtene er nå ferdig omregulert, og etterspørselen er økende. En ny industripark er i ferd med å se dagens lys i Sandefjord og Larvik.

    Les mer
  • Bilde av rådgivere

    Nyheter - 17.04.2025

    Gratis rådgivning!

    Har du et enkeltmannsforetak og savner praktisk veiledning? Da har du mulighet til å delta på Gründeriets rådgiverdag som arrangeres den siste onsdagen i hver måned fra kl 10.00 – 12.00 på Gründeriet. Neste mulighet er onsdag 30. april og det er ikke nødvendig å avtale tid.

    Les mer
  • Wood fortsetter å vokse

    Nyheter - 12.04.2025

    Wood fortsetter å vokse

    Wood som leverer prosjekter og teknologi innen energibransjen, rigger for videre vekst.  Med 129 nyansettelser det siste året, hvor mange av disse har kommet til kontoret i Sandefjord, er Wood en attraktiv arbeidsplass for ingeniører og tekniske eksperter. Det er mange spennende muligheter for sandefjordinger som vil jobbe med ingeniør- og tekniske tjenester til energi- og industrimarkedet, både lokalt, nasjonalt og internasjonalt.

    Les mer
  • Sammen for vekst og utvikling

    Nyheter - 11.04.2025

    Sammen for vekst og utvikling

    Kronikk 11.04.25:
    Denne uken vedtok kommunestyret en områdeplan som åpner opp for unike utviklingsmuligheter i sentrum. Vi er mange som ønsker å utvikle Tivolitomta, vedtaket har bred støtte blant flere sentrale aktører og interessegrupper, og er et viktig skritt mot å transformere området til et attraktivt kunnskaps-, bolig- og møtested i kommunen. Så hvorfor er dette en milepæl for kommunens videre vekst og utvikling?

    Les mer
  • Beredskapsdagen 2025

    Nyheter - 10.04.2025

    Meld deg på beredskapsdagen!

    Den 8. mai arrangeres den årlige beredskapsdagen. Du vil også få gode tips og råd om hvordan du kan jobbe med beredskap i din bedrift eller organisasjon - også i samhandling med din kommune. Vi lover deg et lærerikt og inspirerende program med konkrete case fra bedrifter og kommuner. Statsforvalteren, Politiet og Forsvaret vil gi en oppdatering på sikkerhets- og beredskapssituasjonen i Norge og verden i dag.  

    Les mer
  • Årets mangfoldfrokost!

    Nyheter - 09.04.2025

    Årets mangfoldfrokost!

    For en start på 9. april. Nærmere 300 deltakere fra næringsliv og det offentlige var på plass i Harmonie arena for å høre om viktigheten av mangfold for å sikre sosial og økonomisk bærekraft i næringslivet. I Sandefjord har hver 5. innbygger flerkulturell bakgrunn. Uten mangfold og inkludering i næringslivet, stopper Sandefjord.

    Les mer
  • Brannsikkerhet: Et ansvar ingen kan ta for gitt

    Nyheter - 05.04.2025

    Brannsikkerhet: Et ansvar ingen kan ta for gitt

    Visste du at alle norske bedrifter er pålagt å gjennomføre årlig kontroll av slukkeutstyr og dokumentere brannsikkerheten sin? Likevel viser erfaringene til Brannsikring Vestfold at mange slurver – med potensielt katastrofale konsekvenser.

    Les mer
  • Møte hos Bravida

    Nyheter - 03.04.2025

    Energieffektivisering

    I dag startet 20 SNF-ere dagen med besøk til Bravida. Temaet for møtet var energikartlegging og energieffektivisering. Nye lovkrav er kommet og det finnes gode støtteordninger fra Enova. Takk for en lærerik og nyttig start på dagen.

    Les mer
  • Velkommen til nye medlemmer!

    Nyheter - 03.04.2025

    Velkommen til nye medlemmer!

    Det er alltid hyggelig å ønske nye medlemmer velkommen til Sandefjord Næringsforening. Mange nye bedrifter har blitt en del av foreningen i 1. kvartal, og vi gleder oss til å bli bedre kjent med dere.

    Les mer
  • Vi vil hverandre vel!

    Nyheter - 29.03.2025

    Vi vil hverandre vel!

    Selv om markedet er uforutsigbart, opplever Sandefjord Håndverks- og Industriforening (SHIF) en positiv utvikling. Foreningen har nå over 101 medlemmer, hvorav 90 er bedrifter, og fungerer som en viktig sosial møteplass for bransjen. Sterkt samhold og kunnskapsdeling bidrar til den solide medlemsveksten.

    Les mer
  • Anton Hagberg

    Nyheter - 27.03.2025

    Møt vår nye styreleder!

    På generalforsamlingen 19. mars ble Anton Hagberg valgt til ny styreleder i Sandefjord Næringsforening. Han er daglig leder i Sandefjord Bredbånd, og sier som Morten Fon "vi må bygge by sammen" og ikke minst oppfordrer han alle bedrifter til å bli flinkere å handle lokalt.

    Les mer
  • Skal bli Skandinavias feteste teknologibedrift

    Nyheter - 22.03.2025

    Skal bli Skandinavias feteste teknologibedrift

    Med hovedkontor i Sandefjord og samfunnskritiske prosesser på agendaen, jobber Guard for å skape teknologi som effektiviserer industrielle prosesser og redder miljøet. Nå ønsker de å bli enda mer synlige – ikke minst for å tiltrekke seg flere kolleger. 

    Les mer
  • Sandefjord Næringsforening og Globale Sandefjord

    Nyheter - 21.03.2025

    Workshop med Globale Sandefjord

    Vi i Sandefjord Næringsforening setter stor pris på det gode samarbeidet vi har med Globale Sandefjord. Mangfold og inkludering er et strategisk fokusområde for oss som er spesielt viktig i en tid hvor næringslivet har utfordringer med å finne ønsket kompetanse. 

    Les mer
  • Nav Bedriftsteam i Sandefjord

    Nyheter - 20.03.2025

    Norges beste på jobbformidling!

    I 2024 ble NAV Bedrift i Sandefjord kåret til Norges beste kontor på formidling av arbeidskraft. Hele 840 mennesker fikk jobb hos lokalt næringsliv. En solid anerkjennelse av en viktig jobb for å gi flere mennesker en ny sjanse i arbeidslivet. 

    Les mer
  • Bilder fra generalforsamlingen til Sandefjord Næringsforening 2025

    Nyheter - 19.03.2025

    Generalforsamling i SNF!

    Den 19. mars gjennomførte Sandefjord Næringsforening generalforsamling med 55 SNF-ere på Scandic Park Sandefjord. Kvelden kort oppsummert: høy aktivitet i 2024, mye spennende som skjer i Sandefjord, positive medlemmer og god stemning. Dette var den 52. generalforsamlingen i SNF sin historie. 

    Les mer
  • Norsk Tekstilgjenvinning

    Nyheter - 15.03.2025

    Stor glede å få folk i jobb!

    Norsk Tekstilgjenvinning står foran en spennende tid med utvidelse, nye lokaler og en klar strategi for sosial bærekraft. Med en ny sorteringslinje under bygging og planer om en større fabrikk, er målet å håndtere økende volum og sikre en mer strukturert produksjon. Samtidig er arbeidsinkludering en av de viktigste satsningene for selskapet.

    Les mer
  • Frokostmøte Jotun Arena

    Nyheter - 11.03.2025

    Kultur og arbeidsmiljø!

    Wow for en start på dagen med frokostmøte for 140 entusiastiske SNF-ere. Mange hadde lyst til å lære mer om kultur og arbeidsmiljø. Hvordan skaper man en kultur som både inspirerer og leverer resultater og hvordan fungerer samspillet mellom kultur, ledelse og arbeidsmiljø? Et stort takk til e2 Helse og Sandefjord Fotball som var dagens vertskap.

    Les mer
  • Guttas Campus

    Nyheter - 08.03.2025

    Guttas Campus ønsker sommerjobber!

    Guttas Campus er et to uker langt intensivt læringsløp som arrangeres hver sommer på Sandefjord Folkehøyskole. Her samles 50 gutter til en camp hvor det jobbes intensivt med grunnleggende ferdigheter i lesing, skriving og regning. Samtidig settes det stort fokus på sosiale ferdigheter og syv sentrale karaktertrekk som er viktige for personlig utvikling. Nå ønsker de samarbeid med næringslivet i Sandefjord for sommerjobber og arbeidstrening.

    Les mer
  • ;

Informasjonskapsler (Cookies)