Foto: Sandefjord Næringsforening
Pulserende liv på Tivolitomta!
21.10.2024
Utviklingen av Tivolitomta i Sandefjord skaper stort engasjement. Diskusjonen har pågått i over 20 år. Nå er konkrete planer lansert med bibliotek, kulturskole, høyere utdanning og sosiale møteplasser. Dette er det neste, store byutviklingsprosjektet i Sandefjord som vil styrke bylivet og byens attraksjonskraft. Sentrum er «salgsplakaten» vår. Vi har besøkt «bua» på Tivolitomta og samfunnsplanlegger Signe Moland.
Siden september har en liten brun bu stått sentralt plassert der skøytebanen pleier å være om vinteren. Døren står åpen, og alle i byen er velkomne til å komme innom og gi sine innspill til planene for området. Mange har allerede benyttet seg av muligheten.
- Jeg er overveldet over alle de hyggelige menneskene som kommer innom, og ikke minst over alle de positive tilbakemeldingene vi får, forteller Signe Moland. Målet med dette utekontoret er å informere om planene som er på høring og invitere til dialog og medvirkning. Innbyggerne i Sandefjord oppfordres til å si sin mening om utviklingen av dette området som har stort potensial. Her skal det skapes møteplasser og åpne dører for folk i alle aldre – fra frivillige og studenter til barn, unge, voksne og eldre. Bare det å flytte biblioteket hit kan tredoble antallet besøkende, fra dagens 200 000. Dette er erfaringen fra andre byer som har gjort lignende.
Å bygge by for framtiden
Byutvikling handler om å være attraktiv for kommende generasjoner og påvirke den langsiktige samfunnsutviklingen. Som mange andre byer, står Sandefjord overfor utfordringer knyttet til en økende andel eldre og færre yrkesaktive som bidrar til skatteinntekter. Dette er kritisk for Sandefjord, både når det gjelder å opprettholde arbeidsplasser og sikre finansieringen av kommunale tjenester. Derfor må tiltak som stimulerer til økt byliv og tiltrekker seg flere mennesker prioriteres.
Fra idé til ferdigstillelse
- Planleggingen av Tivolitomta har pågått i over 20 år, med mange ulike forslag underveis, fortsetter Signe. Da Gokstad Akademiet for noen år siden presenterte ideskisser for området, ble våre folkevalgte inspirert. De vedtok å sette i gang en reguleringsplan for området, som strekker seg fra Torvet til Strandpromenaden. Planen omfatter både gater, byrom og bygg, og det legges stor vekt på mobiliteten i området. Et annet viktig punkt er at bygningene i første etasje skal være utadrettede, med restauranter, butikker og bibliotek, noe som vil skape liv og aktivitet på gateplan.
Bred støtte politisk og blant innbyggere
Det var et klart flertall blant politikerne for å legge planene ut på høring. De fleste innbyggerne er også positive til å utvikle området, men bygningenes høyde skaper diskusjon. Mange er positive til det foreslåtte punkthuset, som kan huse næringsvirksomhet eller et nytt hotell. Samtidig er det noen som mener at bygninger på opptil 11 etasjer bryter med Sandefjords tradisjonelle småbypreg.
Bibliotek og kulturskole
Et nytt og moderne bibliotek er en sentral del av planforslaget på Tivolitomta.
- Dagens bibliotek i Sandefjord har lenge vært trangbodd og dårlig plassert, med ryggen til sentrum, forteller Signe. Det nye biblioteket vil få en langt mer sentral beliggenhet, og det blir ikke lenger bare et sted for å låne bøker, men en møteplass for både studenter og byens innbyggere. Her vil det være lesesaler, møterom og andre fasiliteter som skal gjøre biblioteket til en levende og dynamisk del av bylivet, med blant annet sosiale treffpunkter som kafé. Og selvfølgelig mulighet for å låne bøker.
Den nye kulturskolen er også en viktig del av planene. I dag har kulturskolen lange ventelister og ikke nok plass til å ta imot alle som ønsker det, i tillegg til at de nåværende lokalene ikke er godt tilpasset dagens behov.
Veien videre
Høringsfrist for innspill til Tivolitomta er satt til 11. november. Videre vil disse bli bearbeidet i det endelige planforslaget. Planen forventes å bli lagt frem til sluttbehandling i løpet av første kvartal 2025. Etter at reguleringsplanen er vedtatt, vil prosjektet gå fra planleggingsfasen til eiendomsforvaltning og realisering. Sandefjord er kjent for å være rask på reguleringsplaner, og det er en generell vilje i kommunen til å få til en rask løsning.
- Når byggefasen kan starte er vanskelig å si, men jeg er optimistisk, og håper det vil skje forholdsvis raskt, avslutter Signe Moland.