Mer enn bare tak!

Foto: Sandefjord Næringsforening

Mer enn bare tak!

30.08.2026

Fjordtak markerer sitt første år, men mannen bak selskapet, Simen Jacobsen har lang erfaring fra tak- og membranfaget. Etter flere år i større konsern vokste drømmen om å skape noe eget, med kvalitet og trygghet i faget, og tettere relasjoner til kunder og ansatte. På kort tid har Fjordtak opplevd sterk vekst, men ambisjonen er tydelig: å vokse i riktig tempo, med kvalitet foran kvantitet. Et tak er nemlig mer enn «bare» et tak – det er husets viktigste vern.

Faget som fanget
For Simen var ikke taktekker et yrkesvalg han hadde planlagt da han var ung.

– Jeg jobbet som rørlegger, men på grunn av endringer i jobben og familieforøkelse måtte jeg tenke nytt. Da fikk jeg muligheten til å begynne i Vestfold Kobber & Blikk.

Det som skulle bli en ny retning, utviklet seg raskt til en lidenskap. Simen ble værende i bedriften i 12 år, og oppdaget at han hadde et talent for faget.

– Jeg trodde aldri at jeg skulle bli taktekker, men det viste seg faktisk at jeg var ganske god, sier han og ler.
– Det var utrolig mange fine år. Jeg lærte enormt mye, tok fagbrev og fikk bygget opp en solid kompetanse.

Etter mange år i et fysisk krevende yrke begynte imidlertid kroppen å si ifra. Helseutfordringer gjorde at Simen måtte se etter nye muligheter, og valget falt på byggteknisk fagskole.

– Å begynne på skole igjen som voksen var en stor omstilling. Jeg har alltid trivdes best ute i praktisk arbeid, ikke i et klasserom.

Likevel gikk studiene bedre enn forventet. Erfaringene fra arbeidslivet og ikke minst mange år som trener og engasjert i idretten, viste seg å være en styrke. Trenerrollen lærte meg mye om samarbeid, struktur og det å få mennesker til å lykkes sammen. Den erfaringen tok jeg med meg inn i gruppearbeidene og studiene. Jeg fikk en helt annen forståelse for teorien.

Gjennom årene har Simen opparbeidet seg bred erfaring i ulike roller i bransjen. Åtte år i Protan Entreprenør som prosjektleder og faglig leder, etterfulgt av ett år som avdelingsleder i Byggpartner, ga verdifulle erfaringer som skulle bli viktige for beslutningen om å starte eget. Samtidig har han vært opptatt av å bidra til utviklingen av faget, og siden 2018 har han ledet fagprøvenemnda for taktekkerfaget i Vestfold og Telemark. Med solid erfaring i bagasjen kjente Simen at tiden var inne for å skape noe eget. Han ønsket å bygge en bedrift basert på det han kunne best – tak og mennesker.

Alltid vært et JA menneske
For gründeren og bedriftseieren har mennesker og relasjoner alltid stått i sentrum.

– Jeg er glad i folk, og jeg liker å bidra. Det er vanskelig å si nei til noe man har lyst til, sier han.

Engasjementet stopper heller ikke når arbeidsdagen er over. Ved siden av rollen som fagmann har Simen i mange år vært en aktiv bidragsyter i lokalidretten. Han har vært både trener og sportslig leder i Helgerød IL, og siden 2021 har han vært styreleder i idrettslaget.

– Samholdet og det frivillige arbeidet i Helgerød IL har betydd utrolig mye for meg. Det å følge barn og unge gjennom oppveksten, og senere se dem bli seniorspillere, etablere seg i arbeidslivet og stifte egne familier, er både inspirerende og givende. Å få være en liten del av den reisen er noe jeg er veldig takknemlig for.

Engasjementet for mennesker har også preget hvordan Simen har bygget opp Fjordtak. På under ett år har bedriften vokst fra én til fire ansatte, i tillegg til en deltidsansatt. To av dem er lærlinger, noe som er en viktig del av satsingen til Fjordtak.

– Lærlinger er en viktig del av bedriften, og vi ønsker alltid å ha lærlinger når vi har kapasitet. Det er en investering i fremtiden og en mulighet til å gi unge en god start i arbeidslivet. Fjordtak er godkjent opplæringsbedrift, og vi er opptatt av å lære dem faget og gi dem et godt grunnlag for veien videre.

Fjordtak-familien består også av Simens egne sønner, Tobias og Patrik Sundklakk Johannesen, som begge er en del av laget. Også kona og datteren bidrar i bedriften, blant annet med sosiale medier og nettsiden.

– Ingen av sønnene mine har blitt tvunget inn i dette, smiler Simen. De har begge tatt initiativ selv og har et stort talent for faget. Samtidig er de flinke med mennesker og gode på å bygge relasjoner. Det gjør meg veldig stolt som far.

Teamet har også med seg en faglært medarbeider med over 40 års erfaring, som tilfører solid fagkompetanse og verdifull yrkeserfaring.

– Vi er et veldig godt team, og jeg er utrolig glad for menneskene jeg har med på laget.

Taktekkerfaget – mer enn mange tror
Vær, temperatur og klima er i endring, og ekstremvær blir stadig vanligere. Kraftig nedbør, hagl og store vannmengder stiller høyere krav til byggenes første forsvarslinje – taket.

Fjordtak er opptatt av å øke bevisstheten rundt hvilken funksjon og betydning et tak faktisk har. Mange er ikke klar over hvilke krav et tak skal oppfylle, eller hvilke konsekvenser manglende vedlikehold og feil utførelse kan få når været setter konstruksjonen på prøve.

– En stor del av arbeidshverdagen vår handler om rådgivning. Vi tilbyr blant annet årlige takkontroller, slik at eventuelle utfordringer kan avdekkes tidlig og takets tilstand ivaretas, forteller Simen.

Fjordtak leverer tjenester primært i Vestfold-Telemark og samarbeider med både private kunder, entreprenører, stat og kommune. Selskapet tilbyr fagmessige, dokumenterte og varige takløsninger innen PVC- og asfaltbaserte (ATB) membraner, i tillegg til tjenester som blant annet rådgivning, taktilsyn, rehabilitering, våtrom og radonsikring. For å levere tjenester av høy kvalitet har Fjordtak også investert betydelig i moderne teknologi. Bedriften benytter blant annet droner, varmesøkende og infrarøde kameraer, samt elektroniske fuktmålere for å kartlegge takets tilstand og avdekke utfordringer.

– En oppdatert og moderne teknisk rigg gjør at vi kan jobbe mer presist, avdekke utfordringer tidlig og levere den kvaliteten kundene forventer. Det gir trygghet – både for oss og for dem.

En tydelig retning videre
– Vi skal alltid levere kvalitet og være den foretrukne lokale taktekkeren og samarbeidspartneren for kundene våre.

På kort tid har Fjordtak blitt godkjent som Mesterbedrift, fått sentral godkjenning for ansvarsrett og blitt godkjent opplæringsbedrift. For Simen handler det om mer enn formelle godkjenninger.

– Det er et bevis på at kvalitet, kompetanse og seriøsitet skal prege alt vi leverer.

Ambisjonene for Fjordtak er like enkle som de er tydelige:

– Vi skal vokse sakte, men godt. Målet har aldri vært å bygge den største bedriften. Jeg ønsker å bygge en bedrift vi kan være stolte av, en arbeidsplass der ansatte trives, kundene føler seg ivaretatt og kvalitet alltid kommer først.

Les mer om bedriften HER


Tilbake

Artikler

  • Bedriftsbesøk hos Bergene Holm

    Nyheter - 09.09.2026

    Bedriftsbesøk hos Bergene Holm

    I dag tok 35 SNF-ere turen over kommunegrensen for besøk hos Bergene Holm - et av Norges største trelastkonsern, med røtter tilbake til 1946 da Paul Bergene Holm etablerte et lite sagbruk på Holm i Kvelde. Det som startet med ti ansatte, har i dag vokst til et moderne og høyteknologisk industrikonsern med over 450 ansatte, syv produksjonsanlegg i Sørøst-Norge og en årlig omsetning på over 2 milliarder kroner. Bergene Holm er 80 år i år.

    Les mer
  • 35 år tett på norsk næringsliv!

    Nyheter - 07.09.2026

    35 år tett på norsk næringsliv!

    I 2026 markerer Proplan 35 år med teknologi og utvikling for norsk næringsliv. Jubileet feires med Proplan Summit 2026 på Sola 17. september, en stor jubileumsmarkering for kunder, samarbeidspartnere og ansatte. Gjennom 35 år har det norskeide selskapet vokst og utviklet seg, samtidig som kultur og kvalitet har stått sentralt. Vi har besøkt medlemsbedriftens Sandefjordskontor, der tre ansatte bistår kunder både lokalt og over hele landet.

    Les mer
  • Torpkonferansen ble en suksess!

    Nyheter - 05.09.2026

    Torpkonferansen ble en suksess!

    Torpkonferansen samlet onsdag 2. september over 300 deltagere fra nærmere 180 bedrifter i regionen til en fullsatt sal på Scandic Park Sandefjord – for trettende året på rad. For en suksess det ble med stående applaus til slutt. Tusen takk til alle som kom og gjorde denne dagen så bra. For et næringsliv vi har i Sandefjord.

    Les mer
  • Vi gratulerer Globale Sandefjord!

    Nyheter - 04.09.2026

    Vi gratulerer Globale Sandefjord!

    Vi gratulerer Globale Sandefjord som gikk til topps når Inkluderingsprisen 2026 ble delt ut på Unity Summit i Grieghallen i går. Inkluderingsprisen går til en virksomhet som har vist ekstraordinær innsats for å skape en inkluderende arbeidskultur der ulikhet er en styrke. 

    Les mer
  • Mer enn bare tak!

    Nyheter - 30.08.2026

    Mer enn bare tak!

    Fjordtak markerer sitt første år, men mannen bak selskapet, Simen Jacobsen har lang erfaring fra tak- og membranfaget. Etter flere år i større konsern vokste drømmen om å skape noe eget, med kvalitet og trygghet i faget, og tettere relasjoner til kunder og ansatte. På kort tid har Fjordtak opplevd sterk vekst, men ambisjonen er tydelig: å vokse i riktig tempo, med kvalitet foran kvantitet. Et tak er nemlig mer enn «bare» et tak – det er husets viktigste vern.

    Les mer
  • Sensommer hos Jotun med U40 Sandefjord!

    Nyheter - 28.08.2026

    Sensommer hos Jotun med U40 Sandefjord!

    I går var nærmere 90 deltakere samlet hos Jotun til det største arrangementet U40 Sandefjord har gjennomført så langt. Med nye bekjentskaper, god stemning og spennende foredragsholdere ble det en veldig fin ettermidddag. Det var også første gang et U40-arrangement ble gjennomført på engelsk. Jotun feirer 100 år i år, og vi fikk bli bedre kjent med historien om selskapet som startet i Sandefjord og siden har vokst til å bli en global aktør med virksomhet i store deler av verden.

    Les mer
  • Nå kan du teste din beredskap!

    Nyheter - 28.08.2026

    Nå kan du teste din beredskap!

    Mange har cyberplan, men få øver. Nå kan du teste beredskapen til bedriften din når Atea inviterer til en realistisk cyberøvelse på Tassebekk Office Center i Sandefjord fra 1. september. Tall viser at mange norske virksomheter har planer for å håndtere cyberangrep, men få trener på dem.

    Les mer
  • Velkommen til nye SNF-ere!

    Nyheter - 27.08.2026

    Velkommen til nye SNF-ere!

    I dag hadde vi et hyggelig lunsjmøte for våre nye medlemmer. Med stolene rundt bordet fylt opp, fikk vi en fin anledning til å bli bedre kjent med de nye bedriftene.

    Les mer
  • Styrearbeid: Protokoll, praksis og mangfold!

    Nyheter - 26.08.2026

    Styrearbeid: Protokoll, praksis og mangfold!

    I dag samlet vi 40 SNF-ere til en ny fagsamling om profesjonelt styrearbeid. Denne gangen sto mangfold i styrerommet og styreprotokollen på agendaen. Hvorfor er mangfold viktig for bedre beslutninger og utvikling,  og hvordan sikrer en god styreprotokoll struktur, dokumentasjon og profesjonalitet i styrearbeidet?

    Les mer
  • Vi gleder oss!

    Nyheter - 23.08.2026

    Vi gleder oss!

    Neste uke samles næringslivet i regionen til den 13. Torpkonferansen. Med 300 deltakere fra nærmere 200 bedrifter er konferansen for lengst fulltegnet – og har etablert seg som regionens største og viktigste møteplass for næringslivet. I år er temaet "Vi og verden".

    Les mer
  • Sensommer på Grubbestad Gård!

    Nyheter - 20.08.2026

    Sensommer på Grubbestad Gård!

    For et fint medlemsbesøk og en herlig sensommerkveld det ble på Grubbestad Gård. Sandefjord har sin helt egen vingård, og denne kvelden fikk nærmere 80 SNF-ere bli bedre kjent med menneskene og historien bak Grubbestad Gård. På Haukerød dyrkes druene lokalt, og veien er kort fra vinranke til ferdig flaske.

    Les mer
  • Bedriftsbesøk hos Sandefjord Golfklubb!

    Nyheter - 19.08.2026

    Bedriftsbesøk hos Sandefjord Golfklubb!

    For en flott start på høstens arrangementer med medlemsbesøk hos Sandefjord Golfklubb! Sammen med nærmere 30 SNF-ere fikk vi et spennende innblikk i en klubb med høy aktivitet, et levende miljø og gode møteplasser, både på og utenfor golfbanen. Golf har hatt sterk vekst de siste årene og er i dag en av Norges største idretter, kun slått av fotball målt i antall medlemskap.

    Les mer
  • Kristiansand inspirerer!

    Nyheter - 18.08.2026

    Kristiansand inspirerer!

    I dag reiste en delegasjon fra Sandefjord på studietur til Kristiansand med byutvikling på programmet. Medlemmer av formannskapet, hovedutvalg for miljø og plansaker, representanter fra administrasjon i Sandefjord kommune, Sandefjord Næringsforening, Sandefjord Byen Vår og lokale eiendomsaktører fikk høre om hvordan en av Norges mest voksende byregioner Kristiansand kobler byliv og næringsutvikling med fremtidsrettet byplanlegging.

    Les mer
  • Bygger for fremtiden!

    Nyheter - 15.08.2026

    Bygger for fremtiden!

    I en bransje preget av utfordrende og uforutsigbare tider, opplever Betonmast en positiv utvikling. Avdelingen Buskerud–Vestfold har sikret seg flere store og spennende prosjekter som gir langsiktighet og et solid grunnlag for videre utvikling og drift. Med 85 ansatte og en sterk prosjektportefølje passerer selskapet den imponerende milepælen på én milliard kroner i omsetning i 2026.

    Les mer
  • Sandefjord – Norges best styrte kommune!

    Nyheter - 12.08.2026

    Sandefjord – Norges best styrte kommune!

    Vi gratulerer Sandefjord med å bli kåret til Norges best styrte kommune for andre året på rad. I dag ble Kommuneindeksen 2026 presentert under Arendalsuka av Storebrand og Agenda Kaupang, og Sandefjord topper listen blant alle landets 357 kommuner. 

    Les mer
  • Sandefjord Håndball – 15 år i år!

    Nyheter - 08.08.2026

    Sandefjord Håndball – 15 år i år!

    Idretten står sterkt i byen, og Sandefjord omtales ofte som en av Norges fremste håndballbyer. Med røtter i de tradisjonsrike klubbene STIF og SHK har Sandefjord Håndball siden etableringen vært en viktig samlende kraft for håndballen i byen. De siste årene har klubben gjennomført en imponerende snuoperasjon, både sportslig og økonomisk, og kan i dag vise til en omsetning på nærmere 20 millioner kroner.

    Les mer
  • Signalfeil i jernbanepolitikken?

    Nyheter - 05.08.2026

    Signalfeil i jernbanepolitikken?

    Pressemelding:
    Tenk om vi bygget hus slik vi bygger jernbane. Grunnmuren støpes. Så går det fem år før veggene kommer. Taket må vente til neste nasjonale boligplan. Elektrisiteten prioriteres på et senere tidspunkt. I praksis er det slik vi har valgt å organisere utviklingen av norsk jernbane.

    Les mer
  • Drevet av ekte fagengasjement!

    Nyheter - 03.08.2026

    Drevet av ekte fagengasjement!

    Det som startet med en genuin interesse for datamaskiner og teknologi i kjelleren på Granholmen, har vokst til å bli en lokal suksesshistorie. I dag hjelper WalkIT bedrifter med smarte IT-løsninger og har etablert seg som en viktig IT-partner for næringslivet i regionen. Nærhet til kundene, lokal tilstedeværelse og et sterkt fokus på gode relasjoner er verdier som har preget selskapet helt fra starten.

    Les mer
  • Bli arbeidslivsmentor!

    Nyheter - 01.08.2026

    Bli arbeidslivsmentor!

    Har du lyst til å være mentor for studenter på USN?
    For å forberede studentene på overgangen fra studier til arbeidsliv tilbys det også i år et arbeidslivsmentorprogram for bachelorstudenter ved USN Handelshøyskolen og ingeniørutdanningene. Programmet gir studentene verdifull innsikt i arbeidslivet, mulighet til å bygge nettverk og økt forståelse for hvilke kompetanser og forventninger som møter dem etter endt utdanning. 

    Les mer
  • Ny bachelormulighet hos Gokstad Akademiet!

    Nyheter - 08.07.2026

    Ny bachelormulighet hos Gokstad Akademiet!

    Veien fra høyere fagskoleutdanning til bachelorgrad har blitt kortere. Gjennom et nytt samarbeid med Southampton Solent University i England gir Gokstad Akademiet studentene mulighet til å bygge videre på utdanningen sin og oppnå en internasjonalt anerkjent bachelorgrad. Enten du allerede har fullført en høyere fagskolegrad ved Gokstad Akademiet, eller vurderer å starte studiene, åpner samarbeidet døren til nye muligheter.

    Les mer
  • Velkommen til nye medlemmer!

    Nyheter - 04.07.2026

    Velkommen til nye medlemmer!

    Det er alltid hyggelig å ønske nye medlemmer velkommen til Sandefjord Næringsforening. Mange nye bedrifter har blitt en del av foreningen i 2. kvartal, og vi gleder oss til å bli bedre kjent med dere.

    Les mer
  • Medarbeidere i Sandefjord Næringsforening

    Nyheter - 01.07.2026

    God sommer!

    Fra mandag 13. juli starter vi noen ukers ferie. Vi gleder oss til sommer og sol i Norges fineste kommune, Sandefjord. I ukene som kommer vil det myldre av aktiviteter her for store og små.

    Les mer
  • Tre nye stjerner avduket!

    Nyheter - 23.06.2026

    Tre nye stjerner avduket!

    I dag ble tre nye gründerstjerner avduket i Dronningensgate på utsiden av Gründeriet. Målet med stjernene er å hedre noen av de som har skapt store arbeidsplasser og bidratt til å forme Sandefjord til det byen er i dag.

    Les mer
  • Storsatsning hos Komplett.no!

    Nyheter - 19.06.2026

    Storsatsning hos Komplett.no!

    I disse dager bygges det en helt ny arena hos Komplett.no. En Gaming Hub er i ferd med å ta form. Konsernet satser stort på E-sport og ble i mars i år tittelsponsor for Norges største e-sportliga. Komplettligaen er en del av et nytt strategisk samarbeid med Skagerrak Technologies. Vi har fått en sniktitt i lokalene som skal transformeres til Norges største og råeste samlingspunkt for E-sportentusiaster.

    Les mer
  • ;

Informasjonskapsler (Cookies)