Hva kan gjøre Sandefjord sentrum mer levende?

Hva kan gjøre Sandefjord sentrum mer levende?

25.11.2021

Den 17. november gjennomførte vi frokostmøtet "Hvorfor er byutvikling viktig for næringslivet?". Vi inviterte alle deltakerne til å komme med innspill, og her kan du lese ønskelisten i sin helhet om hva som skal til for et mer levende Sandefjord sentrum.

  • Mindre biltrafikk midt i byen, flere grønne lunger
  • Bedre tilbud i forhold til hva yngre er opptatt av. Vi har mer enn nok kafeer og bakevarer i sentrum, men mangler smoothie/rawfodd/salatbarer. Savner og bedre tilbud hvis en ønsker å gå ut en kveld for å ta en drink eller et glass vin, så som en ren cocktail/vin bar med gode sittemøbler og lounge musikk, noe som gjør det mer fristende å gå ut enn å sitte hjemme. Lenger åpningstider på butikker i sentrum. Med vanlig arbeidstider rekker jeg aldri å gå i butikker i sentrum etter arbeidsdagen, og bestiller dermed istedenfor klær/sko/utstyr på nett.
  • Flere utesitteplasser som i nye Kongens gate
  • Utvid Gründeriet så flere kan få tilgang til et slikt positivt konsept for næringsvekst
  • Flere oppgraderte gater, slik som de har gjort i Kongensgate. Ikke «sentrere» sentrum fra Hvaltorvet til byggeområdet, men bruke hele sentrumssonen.
  • Det bør bli "påbudt" med aktive fasader på gateplan i sentrum (ikke bolig eller innadvendte næringsarealer) og ikke så høye bygg at det blir lite sol i gatene. Det må være hyggelig å bevege seg i byen.
  • Flere trær og grønne busker, mer brostein og ikke asfalt, brede fortau og flere benker. oppgradering av del av Kongensgate ble veldig fint. Viktig å tenke helhetlig opp mot eiendomsutviklere med krav om cafe/salatbar/cocktailbar osv på gateplan av nye boligbygg i sentrum samt at eiendomsutvikler for boligbygg legger inn grønne lunger/grønt på boligbyggene og på fasade mot bybilde og krav som legger til rette for mulighet til gode rom i sentrum knyttet til boligbyggene for aktiviteter og for mindre torg med mulighet for sittebenker og grøntarealer og cafeliv mm, samle parkering i utkanten av sentrum med god dekning fremfor parkeringsplasser inne i selve sentrum, gode sykkelparkeringer
  • Oppdatering av gateplan og gaterommet i sentrum. Tilsvarende som er gjennomført i Kongensgate.
  • Bybåter/ferger med sommer og vinterruter som kan frakte elsykler/barnevogner etc. Et samlet uteliv langs sjøfronten, enhetlig plan på bygninger i farge og stil ift. områder, enhetlig skilting, fortsette med grønne lunger og beplantning, lage noe penere og mer permanent som kan lage et "stiligere" miljø ifm. strømbadet, håndball beach ++
  • Tenk Stort! Først som sist få infrastruktur på plass; Steng Kilgaten slik at Karlsenkvartalet kan legges lenger frem eller etablere et torg å bli kvitt trafikale problemer i dette området. Da kan også Hjertnespromenaden bygges helt ned og bli en fullverdig gågate som skaper et bedre miljø mellom by og sjø. Det burde også tenkes stort og lages en tunnel fra innfartsveien og som kom opp på Vesterøya ved Jotun. Da kunne også fergene flyttes ut dit og blitt beholdt i Sandefjord. En gratis byferge som henter beboere på Vesterøya eller fergeturister og beboere på Thorøya for å dra dem til sentrum på jobb eller for å bruke butikker og restauranter. Da kan videre boligutvikling på Vesterøya fortsette. I tunellen så kunne det blitt bygget en avkjøring som kom opp inne i Presteåsen. Her burde det vært laget et stort "skjult" parkeringshus med en fin utgang til sentrum. Da kunne man redusert trafikale problemer i sentrum. Slutt å bygg store kontorbygg på utsiden av sentrum og tiltrekk jobber med mennesker som bruker penger i sentrum. Etabler en spektakulær restaurant på toppen av Park hotell. For å lykkes med dette så må det først etableres en gruppe mennesker med gjennomslagskraft og kapasitet. Vær mer nysgjerrige på hvordan Fredrikstad har gått opp "stien" for dem har absolutt hatt "hårete" mål som dem har nådd!!!
  • 1) økt aktivitet /åpne spisesteder på søndagene, også formiddagen 2) bevare, og øke antall grøntarealer - flere sosiale soner 3) Gratisbuss til sentrum ala Fredrikstad sitt gratis fergetilbud - hvor de kan vise til betydelig økning i persontrafikk til sentrum
  • Longshot og strengt tatt en politisk beslutning, men avklaring rundt bibliotekets plassering vil bety mye for aktiviteten i sentrum
  • Båt / brygga-framnes-stub - Jotun Nybyen byggene - byrom med småbutikker-kafe-og hvorfor ikke noe som tiltrekker småbarnsfamilier også
  • Nye Kongensgate og Thor Dahls gate fremstår for meg som viktige steg mot fremtidens bymiljø. Det bør fortsatt være fokus på arbeidsplasser i sentrum for å trekke folk til bykjernen i ukedagene. Videre er trafikkaviklingen mellom sentrum (Kilgata) og parkeringsmuligheter utenfor sentrumskjernen med kollektiv (buss/båt) transport til sentrum spennende tema!
  • Ta tak i dette med sitteplasser, rom for folk å sitte sammen, om det er barn, ungdom, pensjonister eller kontorfolk som tar lunchen ute eller som bare flytter jobben utendørs.
  • Lage flere gater "grønne", som nye Kongensgate. Tørre å etablere parkeringsmuligheter utenfor gågatene. Utnytte sjølinjene til sosiale samlingsplasser. Lage plante-soner i nordre del av Badeparken, ved lekeplassen, hvor man kan plante og gro vekster.
  • 1. Videreføre konseptet i Kongensgate til flere gater. Det har blitt en så utrolig fin gate, eneste minus er det er for kort! 2. Gjør torget mer intimt, del det inn i soner, sett opp flere sittebenker, beplant og generelt gjør det til noe mer enn en asfaltert plass.
  • Utvikle Tivolitomta
  • Overbygde tilgjengelige benker for alle, så folk kan sitte ute i regn og vinterstid
  • Flere sittegrupper/&lokasjoner hvor man kan tra med seg lunsj/bakevarer/kaffe man kjøper og sette seg ute i byen. Den nye gaten ved Håndverkeren er et fantastisk eksempel på et miljø og hvor det er bord+sitteplasser utenfor.
  • Litt mer hippe restauranter og utesteder, gjerne et strøk med litt samme stil . Sandefjordinger er da ikke så Harry som dagens tilbud tilsier.
  • Kunnskapsbygg med bibliotek og kulturskole på Tivolitomta.
  • Flytte fergene
  • Fjerne fergene og legge til rette for byutvikling i dette området. Dette vil også resultere i mindre handelslekkasje, mindre trafikk/lokal forurensing og bedring av vannkvaliteten.
  • Aktiv sentrums-søndag. Det kan være samme konsept som ble presentert fra Fredrikstad med mini-gartnere og muligheter for en parsell midt i byen, det kan være streetfood vogner, det kan være arrangerte turer for mer voksne eller en "stolpejakt" / pokemon aktig jakt i byen. Scann denne qr kode, svar på et spørsmål om sandefjord og vær med i trekning av.... pop up utstillinger, vogner på torget med utstilling og kulturtilbud. Lekende og levende :)
  • Flere sitteplasser i åpne byrom til benyttelse for alle - Søndagsåpne caféer - Søndagsåpent bibliotek, ev. begrenset til en søndag i måneden
  • Jeg liker tanken på sentrumsnære parkeringshus med hyggelige priser.
  • Våg å ta gode langsiktige beslutninger selv om det er støy fra noen små grupper. Reduser trafikk og parkering, bruk Kongensgates siste oppgradering "rund baut" - motiver gårdeiere til å tenke ut av boksen ved oppgradering og alternativ utleie
  • Bedre utnyttelse av badeparken og opparbeidelse av en sentrumsstrand. Utvidet åpningstider (spesielt mot kveldinga) for butikker og kafeer i byen. Fornyelse av plassen foran senteret slik at det er hyggeligere å oppholde seg der. Videreutvikling av bibliotekstilbudet, sml det nye Deichman i Oslo sentrum.
  • Næringslivet er avhengig av byutviklingen, men byutviklingen er også avhengig av næringslivet. Fredrikstad gjør mye riktig. Noen strategiske knagger. Kraften i en retning. Det er viktig at den nedre delen av nybygg i sentrum er næring. Tenk hva Kilen Brygge ville vært med næring på bakkeplan. Sandefjord har for få p-plass, for mange boliger og for lite næring i sentrum. Flere arbeidsplasser gir et mer levende sentrum. Bolig for folk over 60 øker behovet for legekontor og andre helsevirksomheter, ref Kilen Brygge.

Tilbake

Artikler

  • Et nytt blikk på eldreomsorg

    Nyheter - 10.05.2026

    Et nytt blikk på eldreomsorg

    Med en voksende eldrebølge og økende press på helse- og omsorgstjenestene blir tid til menneskelig nærvær stadig viktigere. Muntre er etablert på bakgrunn av gründer Silje Margrethe Fønhus sine erfaringer fra mange år som sykepleier med særlig innsikt i demensomsorg, og et tydelig ønske om å gjøre en forskjell. Vi tok en prat med medlemsbedriften for å høre hvordan de bygger en tjeneste som treffer et økende behov.

    Les mer
  • Pitch & mingle!

    Nyheter - 07.05.2026

    Pitch & mingle!

    I dag startet vi morgenen sammen med 25 herlige SNF-ere på Pitch & mingle. Med gode pitcher fra scenen fikk bedriftene vist seg frem, og det var flott å se innsatsen som ble lagt ned av alle deltakerne. Dette ble en fin start på morgenen hos RG15 og det viser det fine næringslivet vi har her i regionen.

    Les mer
  • KI som skaper verdi!

    Nyheter - 03.05.2026

    KI som skaper verdi!

    Med kontorer over hele landet – fra sør til nord – har Bouvet en tydelig tilstedeværelse også i Sandefjord. På Fokserød sitter rundt 40 ansatte som jobber tett på både regionale og nasjonale virksomheter. I en bransje preget av høy innovasjonstakt og økende KI-fokus, er verdiskaping og faktisk nytteverdi et tydelig gjennomgående tema. Samtidig jobber Bouvet målrettet med mangfold og kompetanseutvikling, og har en god representasjon av kvinner i tech.

    Les mer
  • Sommerjobb åpner døren til arbeidslivet

    Nyheter - 03.05.2026

    Sommerjobb åpner døren til arbeidslivet

    Leserinnlegg:
    I Sandefjord står nærmere 10 000 mennesker i arbeidsfør alder utenfor jobb og utdanning. Det har store kostnader, både for den enkelte og for samfunnet. Arbeid handler om mer enn lønn: Det gir mening, tilhørighet og mestring, og styrker både helse og selvstendighet. Når flere får slippe til, bygger vi et mer inkluderende arbeidsliv. En sommerjobb kan være døren inn.

    Les mer
  • U40 Sandefjord på Stortinget!

    Nyheter - 26.04.2026

    U40 Sandefjord på Stortinget!

    U40 Sandefjord er en del av Sandefjord Næringsforening og samler unge arbeidstakere i alderen 20–40 år. Gjennom året arrangeres en rekke faglige og sosiale møteplasser, og nylig fikk nettverket oppleve et av årets høydepunkter: invitasjon til Stortinget fra Sandefjords egen Erlend Larsen.

    Les mer
  • Marketingboost: Hvordan ta gode bilder med mobil?

    Nyheter - 21.04.2026

    Marketingboost: Hvordan ta gode bilder med mobil?

    En inspirerende og lærerik start på dagen med fullbooket Marketingboost-møte på Kong Carl, med mobilfoto på programmet. Kaia Doniselli Helle delte konkrete tips og gode eksempler på hvordan man kan ta bedre bilder med mobilen – enten det er til SoMe, nettside eller markedsmateriell.

    Les mer
  • Med hjertet for bærekraftige babyprodukter

    Nyheter - 20.04.2026

    Med hjertet for bærekraftige babyprodukter

    Gjennom tydelige valg innen miljø og bærekraft har OhDearBaby.no etablert seg som en vekstbedrift i detaljhandelen. Selskapet ledes av samboerparet Magdalena Oliwiak og Witold Skalski, begge med bakgrunn fra netthandel og merkevarebygging. I 2025 mottok bedriften prisen som årets gaselle i region Sør-Vestfold, Telemark og Agder.

    Les mer
  • Nytt mentorprogram!

    Nyheter - 17.04.2026

    Nytt mentorprogram!

    Globale Sandefjord og Sandefjord Næringsforening er i gang med sitt fjerde mentorprogram, der erfarne ledere og fagpersoner åpner døren til norsk arbeidsliv for flerkulturelle sandefjordinger. Ti mentorer – blant dem representanter fra Sandefjord Næringsforening, Nordea, Husbanken og Rotary bidrar. Programmet ble nylig kickstartet på Café Vintage, og nå er målet å få med enda flere mentorer.

    Les mer
  • Årets mangfoldfrokost - en suksess!

    Nyheter - 15.04.2026

    Årets mangfoldfrokost - en suksess!

    For en start på 15. april. Nærmere 300 deltakere fra næringslivet og det offentlige var på plass i Harmonie arena for å høre om viktigheten av mangfold for å sikre sosial og økonomisk bærekraft i næringslivet. For sjette gang, arrangerte vi sammen med Globale Sandefjord mangfoldfrokost. I år var temaet: Mangfold - når forskjellighet driver resultater.

    Les mer
  • Bygger framtidens skole!

    Nyheter - 12.04.2026

    Bygger framtidens skole!

    I en tid der stadig flere unge mennesker faller utenfor arbeid og utdanning, er det viktig at næringslivet tar en tydeligere rolle i løsningen. Et av Østlandets største entreprenørselskaper, Marthinsen & Duvholt, viser hvordan: De utvikler nå framtidens skole og gir skoletrøtte elever møte med praktisk arbeid. 

    Les mer
  • Fremtidens transportløsninger!

    Nyheter - 11.04.2026

    Fremtidens transportløsninger!

    Larvik Havn inviterer den 4. juni til en dag fylt med innovasjon, samarbeid og teknologi hvor målet er å gi deg innsikt i kortreist sjøtransport, for å skape effektiv og bærekraftig logistikk.

    Les mer
  • Bryggeriet 1899 åpnet!

    Nyheter - 09.04.2026

    Bryggeriet 1899 åpnet!

    Sammen med over 150 SNF-ere startet vi morgenen hos Grans – et av Sandefjords mest tradisjonsrike bryggerier og en viktig industribedrift i regionen, som nå videreutvikler nye opplevelses- og møteplasser gjennom Bryggeriet 1899.

    Les mer
  • Studietur til Sola!

    Nyheter - 08.04.2026

    Studietur til Sola!

    Å være nysgjerrig og lære av de som lykkes er avgjørende for utvikling. Derfor gikk turen i dag til Sola – kåret til Norges beste næringskommune tre år på rad i NHO Kommune-NM. Reisefølget bestod av ordfører Bjørn Ole Gleditsch, næringssjef Jan Erik Hvidsten, samt daglig leder Ingebjørg Tollnes og markedssjef Hanne Marie Pedersen i Sandefjord Næringsforening.

    Les mer
  • Fremtidens vannteknologi!

    Nyheter - 07.04.2026

    Fremtidens vannteknologi!

    I Andebu holder Kingspan Water & Energy AS til – en ledende aktør innen vann- og miljøteknologi. Som en del av globale Kingspan Group kombinerer bedriften internasjonal kompetanse og innovasjonskraft med løsninger tilpasset norske forhold. Vi tok en prat med medlemsbedriften, som har røtter tilbake til 90-tallet og en lang historie med utvikling i skjæringspunktet mellom mennesker, miljø og teknologi.

    Les mer
  • Tog, et viktig alternativ for pendlere

    Nyheter - 06.04.2026

    Tog, et viktig alternativ for pendlere

    Leserinnlegg:
    Vi slutter ikke å engasjere oss for et stoppmønster som kan bidra til positiv vekst i Vestfold og Telemark selv om statsråden beslutter noe annet. Vi merker oss at våre stortingsrepresentanter, på tvers av de politiske skillelinjene, åpent argumenterer for de løsningene vi ønsker. De vil ha et stoppmønster som gjør dette mulig og de vil fortsette å bygge ut Vestfoldbanen. 

    Les mer
  • Velkommen til nye medlemmer!

    Nyheter - 05.04.2026

    Velkommen til nye medlemmer!

    Det er alltid hyggelig å ønske nye medlemmer velkommen til Sandefjord Næringsforening. Mange nye bedrifter har blitt en del av foreningen i 1. kvartal, og vi gleder oss til å bli bedre kjent med dere.

    Les mer
  • Generalforsamling i SNF!

    Nyheter - 26.03.2026

    Generalforsamling i SNF!

    Den 26. mars gjennomførte Sandefjord Næringsforening generalforsamling med 65 SNF-ere på Midtåsen. Kvelden kort oppsummert: høy aktivitet i 2025, mye spennende som skjer i Sandefjord, positive medlemmer og god stemning. Dette var den 53. generalforsamlingen i SNF sin historie. 

    Les mer
  • Næringslivets rolle i krise og krig

    Nyheter - 25.03.2026

    Næringslivets rolle i krise og krig

    Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen har et tydelig budskap til næringslivet: Dersom bedriftene våre ikke klarer å levere varer og tjenester også i en krisesituasjon, stopper samfunnet opp. Da svekkes hele totalforsvaret. Næringslivet er en helt sentral aktør i vårt totalforsvar, de vil ta ansvar og vi sender dette brevet som ett av flere tiltak for å få alle med oss. Vi vil at alle skal trekke i samme retning og ikke være i tvil om hva som er deres rolle i krise og krig. 

    Les mer
  • Tilskuddsordning for klynger og nettverk 2026!

    Nyheter - 24.03.2026

    Tilskuddsordning for klynger og nettverk 2026!

    I en tid der omstilling og samarbeid er avgjørende for konkurransekraft, åpner Vestfold fylkeskommune nå opp for nye muligheter for bedriftsnettverk og klynger. Målet er klart: å styrke samhandling, utvikling og verdiskaping på tvers av virksomheter. Årets utlysning er publisert med søknadsfrist 13. april. 

    Les mer
  • Inkludering som drivkraft

    Nyheter - 22.03.2026

    Inkludering som drivkraft

    A-Dekk har hatt kraftig vekst og doblet omsetningen på kort tid. Strategisk plassert på Haukerød, ved et av områdets mest trafikkerte veikryss, er bedriften godt synlig og lett tilgjengelig for både nye og faste kunder. Samtidig handler A-Dekk om mer enn dekk: Bedriften jobber aktivt med inkludering og samarbeider med flere tiltaksarrangører for å få unge ut i arbeid – et engasjement de ansatte brenner for.

    Les mer
  • Velkommen til nye SNF-ere!

    Nyheter - 18.03.2026

    Velkommen til nye SNF-ere!

    I dag hadde vi et hyggelig lunsjmøte for våre nye medlemmer. Med stolene rundt bordet fylt opp, fikk vi en fin anledning til å bli bedre kjent med de nye bedriftene.

    Les mer
  • Bedriftsbesøk hos Fønix!

    Nyheter - 17.03.2026

    Bedriftsbesøk hos Fønix!

    Sammen med en engasjert gjeng SNF-ere startet vi morgenen hos Fønix på Skolmar. Der fikk vi et innblikk i hvordan de jobber for å få flere i jobb – og hvordan dette henger tett sammen med behovet for arbeidskraft i regionen. Fønix bistår deltakere tilbake i arbeid på oppdrag fra NAV, og hjelper samtidig virksomheter med opplæring og systematisk sykefraværsarbeid for å skape trygge og inkluderende arbeidsmiljøer.

    Les mer
  • SAS dobler på TORP!

    Nyheter - 15.03.2026

    SAS dobler på TORP!

    Fra slutten av mars dobler SAS kapasiteten på TORP og øker til to daglige avganger til hub-en i København. Flyselskapet innfører da nattstopp på TORP, som muliggjør avgang kl. 06:00 om morgenen. Denne tidlige morgenavgangen fra TORP gir regionen tilgang til et langt større rutenett med gode videreforbindelser når du flyr via København.

    Les mer
  • Næringslivets rolle i totalberedskapen

    Nyheter - 13.03.2026

    Næringslivets rolle i totalberedskapen

    Sør-Øst politidistrikt og Næringslivets Sikkerhetsråd (NSR) inviterer til seminar for næringslivet og offentlige etater i Buskerud, Vestfold og Telemark, torsdag 26. mars. Den sikkerhetspolitiske situasjonen internasjonalt er i rask endring. Hva er trusselbildet, og hvordan treffer dette vårt distrikt? Hvordan kan din virksomhet være best mulig forberedt, slik at vi sammen kan styrke totalberedskapen?

    Les mer
  • ;

Informasjonskapsler (Cookies)