Et nytt blikk på eldreomsorg

Foto: Sandefjord Næringsforening

Et nytt blikk på eldreomsorg

10.05.2026

Med en voksende eldrebølge og økende press på helse- og omsorgstjenestene blir tid til menneskelig nærvær stadig viktigere. Muntre er etablert på bakgrunn av gründer Silje Margrethe Fønhus sine erfaringer fra mange år som sykepleier med særlig innsikt i demensomsorg, og et tydelig ønske om å gjøre en forskjell. Vi tok en prat med medlemsbedriften for å høre hvordan de bygger en tjeneste som treffer et økende behov.

Når tid blir verdi
Silje Margrethe står bak den skreddersydde helse- og omsorgstjenestenmed en tydelig ambisjon om å være «pårørendes forlengede arm». På fire år har Muntre vokst til seks fulltidsansatte, i tillegg til rundt 20 tilknyttede vikarer – en solid utvikling for et ungt selskap, fordelt på avdelinger i Larvik, Sandefjord, Tønsberg, Porsgrunn, Skien og Oslo. Det er med stort engasjement og et enda større hjerte Fønhus forteller om oppstarten:

– Helt siden jeg var liten har jeg hatt en omsorg for eldre mennesker, og noen av mine beste venner er i dag over 90 år. Samtidig opplevde jeg utfordringene med tidsklemma og logistikken, både med egne besteforeldre og i jobben som sykepleier på sykehjem og i hjemmesykepleien. Det ønsket jeg å gjøre noe med. Jeg ville skape mer tid – og gi mer tid til omsorg.

Resultatet ble Muntre.

Tverrfaglig kompetanse gir helhet
Muntre består av et bredt sammensatt team med sterk faglig kompetanse innen blant annet sykepleie, helsefagarbeid, spesialisert ergoterapi og omsorgsarbeid. De tilbyr også transport med egen «Muntrebuss», tilpasset rullestolbrukere, i tillegg til besøk på sykehjem der det settes av tid til gode samtaler, turer ut, bistand ved måltider og små opplevelser som gir økt livskvalitet.

– Det å ha tid til hele mennesket, møte de pårørende og se helheten føles veldig godt.
Jeg opplever at jeg virkelig kan gi god omsorg uten høye skuldre.

Trine Petersen forteller med tydelig engasjement om sin nye arbeidshverdag, der hun kombinerer renhold og omsorg i hjemmet hos eldre. Gjennom det de kaller sosialt renhold, bidrar hun med alt fra reparasjon av klær og sømoppgaver til kartlegging av hjemmet – og ikke minst tid til en god kopp kaffe og en prat.

Rundt bordet starter dagen med en morgenbrief før de Muntre-bilene setter kursen mot ulike hjem og behov. Med kaffekoppen i hånden og et varmt, bekreftende nikk supplerer Maria Gjestvang:
– Det at vi både besøker og samarbeider rundt de ulike behovene gjør at vi ofte er i forkant og kan tilrettelegge på best mulig måte. Som ergoterapeut får jeg gjennom hjemmebesøk god innsikt i hva som trengs av hjelpemidler og praktiske løsninger.

Inge Pettersen forteller:
– Og vi kaller dem muntrevenner, ikke pasienter. For oss handler det om å møte mennesker som mennesker – ikke å sykeliggjøre mer enn nødvendig.

Som nyeste tilskudd i teamet bidrar Inge med varme og tilstedeværelse. Med studier i historie trives han godt i samtaler om «gamle dager», kultur og samfunn, og er en god lytter. Han opplever at det å ta seg tid til å nettopp lytte og vise ekte interesse betyr mye for den enkelte.

Tillegg til – ikke en erstatter
Silje Margrethe Fønhus er tydelig når hun snakker om samarbeidet med det kommunale tilbudet og rollen Muntre har som en relativt ny aktør i bransjen:

– Vi har god dialog og et tett samarbeid med kommunene og tjenestene som allerede finnes, både på sykehjem og i hjemmesykepleien. Vi opplever at det er forståelse for behovet vi dekker, og at vi sammen kan bidra til det beste for den enkelte.

– Vi skal ikke være en konkurrent, men en utfyller. For pårørende ønsker vi å være den forlengede armen som gir omsorg, støtte og tid.

Demenskoret
I 2023 ble mange kjent med demenskor gjennom TV-skjermen – et initiativ som rørte seere over hele landet. Fønhus, med lang erfaring med målgruppen, lot seg inspirere, og kort tid etter startet Muntre sitt eget demenskor. I dag er koret en fast og levende møteplass, ledet av Jørn Odén Evertsen, organist i Larvik kirkelige fellesråd og aktiv i flere kor. Samlingene preges av sangglede, latter og godt fellesskap, med lunsj og kaffe som en naturlig del av opplevelsen. For mange gjør Muntrebussen det mulig å delta, med både henting og levering. Koret bæres av frivillighet og engasjement, med mange gode krefter i sving.

– Demenskoret betyr mye for mange, og vi er glade for å kunne videreføre tilbudet for både våre muntrevenner og de pårørende.

Når vi spør om veien videre, er Silje og Inge samstemte:
– Vi vil hjelpe flere og samtidig gi dem et muntrere liv!

Les mer om Muntre HER.


Tilbake

Artikler

  • Bedriftsbesøk hos Bergene Holm

    Nyheter - 09.09.2026

    Bedriftsbesøk hos Bergene Holm

    I dag tok 35 SNF-ere turen over kommunegrensen for besøk hos Bergene Holm - et av Norges største trelastkonsern, med røtter tilbake til 1946 da Paul Bergene Holm etablerte et lite sagbruk på Holm i Kvelde. Det som startet med ti ansatte, har i dag vokst til et moderne og høyteknologisk industrikonsern med over 450 ansatte, syv produksjonsanlegg i Sørøst-Norge og en årlig omsetning på over 2 milliarder kroner. Bergene Holm er 80 år i år.

    Les mer
  • 35 år tett på norsk næringsliv!

    Nyheter - 07.09.2026

    35 år tett på norsk næringsliv!

    I 2026 markerer Proplan 35 år med teknologi og utvikling for norsk næringsliv. Jubileet feires med Proplan Summit 2026 på Sola 17. september, en stor jubileumsmarkering for kunder, samarbeidspartnere og ansatte. Gjennom 35 år har det norskeide selskapet vokst og utviklet seg, samtidig som kultur og kvalitet har stått sentralt. Vi har besøkt medlemsbedriftens Sandefjordskontor, der tre ansatte bistår kunder både lokalt og over hele landet.

    Les mer
  • Torpkonferansen ble en suksess!

    Nyheter - 05.09.2026

    Torpkonferansen ble en suksess!

    Torpkonferansen samlet onsdag 2. september over 300 deltagere fra nærmere 180 bedrifter i regionen til en fullsatt sal på Scandic Park Sandefjord – for trettende året på rad. For en suksess det ble med stående applaus til slutt. Tusen takk til alle som kom og gjorde denne dagen så bra. For et næringsliv vi har i Sandefjord.

    Les mer
  • Vi gratulerer Globale Sandefjord!

    Nyheter - 04.09.2026

    Vi gratulerer Globale Sandefjord!

    Vi gratulerer Globale Sandefjord som gikk til topps når Inkluderingsprisen 2026 ble delt ut på Unity Summit i Grieghallen i går. Inkluderingsprisen går til en virksomhet som har vist ekstraordinær innsats for å skape en inkluderende arbeidskultur der ulikhet er en styrke. 

    Les mer
  • Mer enn bare tak!

    Nyheter - 30.08.2026

    Mer enn bare tak!

    Fjordtak markerer sitt første år, men mannen bak selskapet, Simen Jacobsen har lang erfaring fra tak- og membranfaget. Etter flere år i større konsern vokste drømmen om å skape noe eget, med kvalitet og trygghet i faget, og tettere relasjoner til kunder og ansatte. På kort tid har Fjordtak opplevd sterk vekst, men ambisjonen er tydelig: å vokse i riktig tempo, med kvalitet foran kvantitet. Et tak er nemlig mer enn «bare» et tak – det er husets viktigste vern.

    Les mer
  • Sensommer hos Jotun med U40 Sandefjord!

    Nyheter - 28.08.2026

    Sensommer hos Jotun med U40 Sandefjord!

    I går var nærmere 90 deltakere samlet hos Jotun til det største arrangementet U40 Sandefjord har gjennomført så langt. Med nye bekjentskaper, god stemning og spennende foredragsholdere ble det en veldig fin ettermidddag. Det var også første gang et U40-arrangement ble gjennomført på engelsk. Jotun feirer 100 år i år, og vi fikk bli bedre kjent med historien om selskapet som startet i Sandefjord og siden har vokst til å bli en global aktør med virksomhet i store deler av verden.

    Les mer
  • Nå kan du teste din beredskap!

    Nyheter - 28.08.2026

    Nå kan du teste din beredskap!

    Mange har cyberplan, men få øver. Nå kan du teste beredskapen til bedriften din når Atea inviterer til en realistisk cyberøvelse på Tassebekk Office Center i Sandefjord fra 1. september. Tall viser at mange norske virksomheter har planer for å håndtere cyberangrep, men få trener på dem.

    Les mer
  • Velkommen til nye SNF-ere!

    Nyheter - 27.08.2026

    Velkommen til nye SNF-ere!

    I dag hadde vi et hyggelig lunsjmøte for våre nye medlemmer. Med stolene rundt bordet fylt opp, fikk vi en fin anledning til å bli bedre kjent med de nye bedriftene.

    Les mer
  • Styrearbeid: Protokoll, praksis og mangfold!

    Nyheter - 26.08.2026

    Styrearbeid: Protokoll, praksis og mangfold!

    I dag samlet vi 40 SNF-ere til en ny fagsamling om profesjonelt styrearbeid. Denne gangen sto mangfold i styrerommet og styreprotokollen på agendaen. Hvorfor er mangfold viktig for bedre beslutninger og utvikling,  og hvordan sikrer en god styreprotokoll struktur, dokumentasjon og profesjonalitet i styrearbeidet?

    Les mer
  • Vi gleder oss!

    Nyheter - 23.08.2026

    Vi gleder oss!

    Neste uke samles næringslivet i regionen til den 13. Torpkonferansen. Med 300 deltakere fra nærmere 200 bedrifter er konferansen for lengst fulltegnet – og har etablert seg som regionens største og viktigste møteplass for næringslivet. I år er temaet "Vi og verden".

    Les mer
  • Sensommer på Grubbestad Gård!

    Nyheter - 20.08.2026

    Sensommer på Grubbestad Gård!

    For et fint medlemsbesøk og en herlig sensommerkveld det ble på Grubbestad Gård. Sandefjord har sin helt egen vingård, og denne kvelden fikk nærmere 80 SNF-ere bli bedre kjent med menneskene og historien bak Grubbestad Gård. På Haukerød dyrkes druene lokalt, og veien er kort fra vinranke til ferdig flaske.

    Les mer
  • Bedriftsbesøk hos Sandefjord Golfklubb!

    Nyheter - 19.08.2026

    Bedriftsbesøk hos Sandefjord Golfklubb!

    For en flott start på høstens arrangementer med medlemsbesøk hos Sandefjord Golfklubb! Sammen med nærmere 30 SNF-ere fikk vi et spennende innblikk i en klubb med høy aktivitet, et levende miljø og gode møteplasser, både på og utenfor golfbanen. Golf har hatt sterk vekst de siste årene og er i dag en av Norges største idretter, kun slått av fotball målt i antall medlemskap.

    Les mer
  • Kristiansand inspirerer!

    Nyheter - 18.08.2026

    Kristiansand inspirerer!

    I dag reiste en delegasjon fra Sandefjord på studietur til Kristiansand med byutvikling på programmet. Medlemmer av formannskapet, hovedutvalg for miljø og plansaker, representanter fra administrasjon i Sandefjord kommune, Sandefjord Næringsforening, Sandefjord Byen Vår og lokale eiendomsaktører fikk høre om hvordan en av Norges mest voksende byregioner Kristiansand kobler byliv og næringsutvikling med fremtidsrettet byplanlegging.

    Les mer
  • Bygger for fremtiden!

    Nyheter - 15.08.2026

    Bygger for fremtiden!

    I en bransje preget av utfordrende og uforutsigbare tider, opplever Betonmast en positiv utvikling. Avdelingen Buskerud–Vestfold har sikret seg flere store og spennende prosjekter som gir langsiktighet og et solid grunnlag for videre utvikling og drift. Med 85 ansatte og en sterk prosjektportefølje passerer selskapet den imponerende milepælen på én milliard kroner i omsetning i 2026.

    Les mer
  • Sandefjord – Norges best styrte kommune!

    Nyheter - 12.08.2026

    Sandefjord – Norges best styrte kommune!

    Vi gratulerer Sandefjord med å bli kåret til Norges best styrte kommune for andre året på rad. I dag ble Kommuneindeksen 2026 presentert under Arendalsuka av Storebrand og Agenda Kaupang, og Sandefjord topper listen blant alle landets 357 kommuner. 

    Les mer
  • Sandefjord Håndball – 15 år i år!

    Nyheter - 08.08.2026

    Sandefjord Håndball – 15 år i år!

    Idretten står sterkt i byen, og Sandefjord omtales ofte som en av Norges fremste håndballbyer. Med røtter i de tradisjonsrike klubbene STIF og SHK har Sandefjord Håndball siden etableringen vært en viktig samlende kraft for håndballen i byen. De siste årene har klubben gjennomført en imponerende snuoperasjon, både sportslig og økonomisk, og kan i dag vise til en omsetning på nærmere 20 millioner kroner.

    Les mer
  • Signalfeil i jernbanepolitikken?

    Nyheter - 05.08.2026

    Signalfeil i jernbanepolitikken?

    Pressemelding:
    Tenk om vi bygget hus slik vi bygger jernbane. Grunnmuren støpes. Så går det fem år før veggene kommer. Taket må vente til neste nasjonale boligplan. Elektrisiteten prioriteres på et senere tidspunkt. I praksis er det slik vi har valgt å organisere utviklingen av norsk jernbane.

    Les mer
  • Drevet av ekte fagengasjement!

    Nyheter - 03.08.2026

    Drevet av ekte fagengasjement!

    Det som startet med en genuin interesse for datamaskiner og teknologi i kjelleren på Granholmen, har vokst til å bli en lokal suksesshistorie. I dag hjelper WalkIT bedrifter med smarte IT-løsninger og har etablert seg som en viktig IT-partner for næringslivet i regionen. Nærhet til kundene, lokal tilstedeværelse og et sterkt fokus på gode relasjoner er verdier som har preget selskapet helt fra starten.

    Les mer
  • Bli arbeidslivsmentor!

    Nyheter - 01.08.2026

    Bli arbeidslivsmentor!

    Har du lyst til å være mentor for studenter på USN?
    For å forberede studentene på overgangen fra studier til arbeidsliv tilbys det også i år et arbeidslivsmentorprogram for bachelorstudenter ved USN Handelshøyskolen og ingeniørutdanningene. Programmet gir studentene verdifull innsikt i arbeidslivet, mulighet til å bygge nettverk og økt forståelse for hvilke kompetanser og forventninger som møter dem etter endt utdanning. 

    Les mer
  • Ny bachelormulighet hos Gokstad Akademiet!

    Nyheter - 08.07.2026

    Ny bachelormulighet hos Gokstad Akademiet!

    Veien fra høyere fagskoleutdanning til bachelorgrad har blitt kortere. Gjennom et nytt samarbeid med Southampton Solent University i England gir Gokstad Akademiet studentene mulighet til å bygge videre på utdanningen sin og oppnå en internasjonalt anerkjent bachelorgrad. Enten du allerede har fullført en høyere fagskolegrad ved Gokstad Akademiet, eller vurderer å starte studiene, åpner samarbeidet døren til nye muligheter.

    Les mer
  • Velkommen til nye medlemmer!

    Nyheter - 04.07.2026

    Velkommen til nye medlemmer!

    Det er alltid hyggelig å ønske nye medlemmer velkommen til Sandefjord Næringsforening. Mange nye bedrifter har blitt en del av foreningen i 2. kvartal, og vi gleder oss til å bli bedre kjent med dere.

    Les mer
  • Medarbeidere i Sandefjord Næringsforening

    Nyheter - 01.07.2026

    God sommer!

    Fra mandag 13. juli starter vi noen ukers ferie. Vi gleder oss til sommer og sol i Norges fineste kommune, Sandefjord. I ukene som kommer vil det myldre av aktiviteter her for store og små.

    Les mer
  • Tre nye stjerner avduket!

    Nyheter - 23.06.2026

    Tre nye stjerner avduket!

    I dag ble tre nye gründerstjerner avduket i Dronningensgate på utsiden av Gründeriet. Målet med stjernene er å hedre noen av de som har skapt store arbeidsplasser og bidratt til å forme Sandefjord til det byen er i dag.

    Les mer
  • Storsatsning hos Komplett.no!

    Nyheter - 19.06.2026

    Storsatsning hos Komplett.no!

    I disse dager bygges det en helt ny arena hos Komplett.no. En Gaming Hub er i ferd med å ta form. Konsernet satser stort på E-sport og ble i mars i år tittelsponsor for Norges største e-sportliga. Komplettligaen er en del av et nytt strategisk samarbeid med Skagerrak Technologies. Vi har fått en sniktitt i lokalene som skal transformeres til Norges største og råeste samlingspunkt for E-sportentusiaster.

    Les mer
  • ;

Informasjonskapsler (Cookies)